• Spotkanie wigilijne w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie

          • Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas spotkań, refleksji, podziękowań, nadziei i składania sobie życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi tradycjami.

            Jak co roku w Publicznej Szkole Podstawowe w Łomnie odbyło się spotkanie wigilijne, które miało miejsce 20 grudnia 2023 roku.

            Program okolicznościowy przedstawiający jasełka poprzedzony był wspólnym kolędowaniem. Uczniowie każdej klasy zaprezentowali przygotowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Piękna scenografia, oprawa muzyczna, stroje, tańce aniołów, a przede wszystkim dzieci, które wczuły się w swoje role, zachwyciły całą społeczność szkolną i zaproszonych gości: księdza proboszcza Wojciecha Polita, Radnego Gminy Pawłów Marka Sieńka, Przewodniczącą Rady Rodziców Magdalenę Jarosz oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Zwieńczeniem występu był przepiękny taniec dziewcząt do utworu Leonarda Cohena- Hallelujah. Spektakl został przyjęty przez zebranych gromkimi brawami.

            Po części artystycznej pani dyrektor Joanna Latała podziękowała aktorom za trud włożony w przygotowanie jasełek, złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła do wspólnej wigilii przygotowanej przez rodziców.

            Wspaniałą, odświętną atmosferę stworzyła obecność życzliwych osób, wspaniałe dekoracje oraz zastawione wigilijnymi potrawami stoły, za co dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak

            Zdjęcia: Sylwia Stajniak

          • Paczuszka dla maluszka

          • Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny gorąco zachęca do udziału w bożonarodzeniowej akcji, do której zawsze w świątecznej atmosferze zaprasza Fundacja Małych Stópek. W inicjatywę można włączyć się przygotowując paczkę z artykułami higienicznymi i kosmetycznymi dla dzieci i młodzieży, produktami spożywczymi oraz papierniczymi. Paczki zostawiamy pod choinką, a osoba która bierze udział w akcji zabiera dla siebie specjalną bombkę. Artykuły te będą przekazane do podopiecznych Domu Dziecka nr 3 w Starachowicach . Z góry dziękujemy wszystkim osobom, które włączą się do akcji.

             

            Koordynatorzy akcji: Magdalena Wójcicka- Ptak, Monika Wojtan - Pożoga

          • Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym

          • W piątkowe przedpołudnie uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Starachowicach. Szkolenie przeprowadzili: Starszy Specjalista Piotr Krzak i Starszy Inspektor Ubezpieczeń Grażyna Krupa. Pracownik Kasy zapoznał dzieci z zagrożeniami występującymi w gospodarstwie, omówił właściwe zachowanie podczas zabawy i pracy w gospodarstwie oraz sposoby zapobiegania wypadkom. Wszyscy uczestnicy szkolenia wzięli udział w zabawie, która polegała na udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytanie z zakresu bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym. Uczniowie za odpowiedzenie prawidłowo na zadane pytanie otrzymali nagrody. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

            Opracowanie: Urszula Rokita

          • Szkolny konkurs z języka angielskiego

          • W naszej szkole odbył się  konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną wraz z życzeniami w języku angielskim pt.‘My Christmas Card’. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VII. Celem konkursu było m.in. popularyzowanie języka angielskiego wśród uczniów, kształtowanie wrażliwości na tradycje świąteczne, utrwalenie słownictwa z zakresu języka angielskiego, rozwijanie zdolności manualnych.

            I miejsce – Karolina Jagiełło

            II miejsce – Jakub Jarosz

            III miejsce – Julia Jarosz

            Wyróżnienia: Bartłomiej Gałek, Zuzanna Jarek, Marcelina Piórczyk, Filip Świtek.

            Uczniowie  zostali obdarowani dyplomami i  drobnymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wyd. Macmillan. Zwycięzcom konkursu bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach językowych.

            Opracowała M. Wojtan-Pożoga

          • Mikołajkowy kiermasz książek

          • Po raz kolejny w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie zorganizowany został kiermasz książek.  Dzięki współpracy z Hurtownią i Księgarnią  ”Tuliszków”, sprowadzone zostały książki o bardzo różnorodnej tematyce: począwszy od lektur, słowników, repetytoriów, atlasów, kolorowanek, poprzez książki kulinarne, poradniki,  literaturę młodzieżową i dziecięcą. Jak wiemy każda forma promowania  książki wpływa na rozwój czytelnictwa. Poza tym książka jest zawsze dobrym prezentem, dlatego kiermasz  został zorganizowany w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

            Cieszy również fakt, że po raz pierwszy odbywał się w nowej szkole i w nowej bibliotece, gdzie jest przestrzeń, dużo światła, a teraz jeszcze mnóstwo ozdób świątecznych, które wykonali nasi uczniowie. Wspólnie tworzyli ozdoby i chętnie dekorowali nimi mury biblioteki. Przy dźwiękach świątecznych piosenek opowiadali również ciekawe historie związane ze świętami, które wydarzyły się w ich domach.

            Kiermasz książek okazał się więc „wisienką na torcie” w ten przedświąteczny miły czas. Był jednocześnie reklamą i promocją naszej szkoły, gdzie z ciekawości zajrzał prawie każdy uczeń.

            Opracowała: Agnieszka Głuszek

          • Dzień Świątecznego Swetra

          • Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie do wzięcia udziału w akcji związanej ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i ogłosił dzień 13 grudnia Dniem Świątecznego Swetra. Celem akcji było podkreślenie świątecznej atmosfery pełnej radości i dobrego humoru. Tego dnia na naszych szkolnych korytarzach mogliśmy podziwiać zachwycające sweterki oraz inne elementy odświętnej garderoby. Dzień Świątecznego Swetra w naszej szkole odbył się po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz imprez szkolnych.

             

            Opracowanie: Angelika Więcław, Magdalena Wójcicka-Ptak

          • Warsztaty w Akademii Bystrzak Starachowice

          • Grupa Sówek  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie 8 grudnia 2023r. wyruszała na wycieczkę do Akademii Twórczego Rozwoju Bystrzak w Starachowicach.

            Celem warsztatów było rozbudzanie aktywności dzieci oraz  rozwijanie zdolności i odczuwanie radości z podejmowanej działalności umysłowej.

            Podczas warsztatów dzieci przebywały w zamkniętej bańce mydlanej i uczestniczyły w eksperymentach naukowych. Przedszkolaki uczestniczyły  również w  zajęciach z Robotyki opartej na klockach  Lego, gdzie zbudowały wiatrak samobieżny.

            Zwieńczeniem zajęć była wizyta św. Mikołaja, który wręczył dzieciom słodki upominek.

             

            Opracowanie: Aleksandra Piekarz

          • Mikołajki w szkole

          • Do uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie zawitał Święty Mikołaj, tym samym pozwolił nam podtrzymać mikołajkowe tradycje. Obdarował wszystkich słodkimi upominkami. Batoniki i cukierki były nagrodą za dobre zachowanie. Była również symboliczna ,,rózga” służąca jako przestroga. Mikołajowe święto podkreślone zostało pięknymi świątecznymi strojami. Wszystkie dzieci przyszły w tym dniu do szkoły w czerwonych lub zielonych strojach i mikołajowych czapkach. To był niezwykle radosny czas spędzony w szkole.

            Radny Gminy Pawłów - Marek Sieniek ufundował dla każdego ucznia słodki upominek, za co bardzo serdecznie dziękujemy!

            Opracowanie: Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

          • Kiermasz szkolny

          • 5 grudnia uczennice należące do Koła Wolontariatu wraz z opiekunami: panią Moniką Wojtan- Pożoga oraz panią Ewą Sławek zorganizowały szkolny kiermasz używanych zabawek. 
            Przez kilka dni chętni uczniowie oraz przedszkolaki oddawali na kiermasz zabawki, którymi się już nie bawią i chcieliby się nimi podzielić z innymi. Wszystkie przyniesione rzeczy zostały posegregowane, podzielone na kategorie i wstawione na sprzedaż za symboliczną kwotę.
            Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci z chęcią oglądały zabawki oraz wrzucały pieniążki do specjalnej puszki. 
            Cała zebrana kwota zostanie przekazana na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom oraz przedszkolakom!

            Opracowały: Ewa Sławek, Monika Wojtan- Pożoga

          • Święto Górnika

          • 4 grudnia przedszkolaki z grupy „Pszczółki” świętowały "Dzień Górnika". Podczas oglądania prezentacji multimedialnej oraz filmu edukacyjnego maluchy dowiedziały się: jak wygląda strój galowy i roboczy górnika, co symbolizują kolory na górniczej czapce oraz gdzie pracuje górnik i co wydobywa. 
            Dzieci miały okazję dotknąć bryłek węgla i sprawdzić ich kształt oraz kolor. Wykonując pracę plastyczną przy użyciu węgla kreślarskiego odkryły, że węgiel nie służy tylko w celach grzewczych, lecz może być ciekawą alternatywą dla kredek. 
            Ten dzień był bardzo pouczający i przybliżył dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę.

            Opracowanie: Ewa Sławek

          • Mikołajkowy wyjazd do kina

          • 4 grudnia 2023 roku uczniowie klas 0-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios w Starachowicach.  Dzieci z klas 0-IV obejrzały animowaną komedię muzyczną „TROLLE 3”, natomiast klasy V-VIII familijny film przygodowy „Szczęśliwe święta”.

            Pobyt w kinie przysporzył młodym widzom wiele radości i w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Jak powszechnie wiadomo pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Listopad to miesiąc, w którym jedna z naszych ulubionych maskotek obchodzi swoje święto, z tej okazji przedszkolaki z naszej szkoły celebrowały Dzień Pluszowego Misia poprzez zabawę,  ciekawe prace plastyczne i misiowe zadania. Dzieci chętnie słuchały o przygodach dobrze znanego im  Misia Uszatka. Próbowały misiowego przysmaku, w postaci pysznego miodku, oglądały prezentacje o  znanych i mniej znanych misiach. Każdy maluch mógł tego dnia zabrać ze sobą do przedszkola swoją ulubiona przytulankę i zaprezentować ją swoim kolegom. Kolorowanie i malowanie farbami oraz zabawy sensoryczne z kaszą sprawiły, że wykonane przez dzieci prace plastyczne z bohaterem tego dnia były wyjątkowe i oryginalne. Zabawy ruchowe w rytmach dziecięcych utworów były energicznym elementem przebiegu tego dnia. Choć taki dzień jak ten jest w roku tylko jeden, gwarantujemy, że nasi podopieczni pamiętają o swoich pluszowych ulubieńcach każdego dnia.

            Opracowanie: Ewa Sławek, Aleksandra Piekarz, Małgorzata Pytel,  Angelika Więcław, Bogdan Fałek

          • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami w naszej szkole

          • 3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma on na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

            W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w naszej szkole przyjęły formę akcji informacyjnej, przypominającej, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Mają one takie same potrzeby jak my i chcą być traktowane na równi. Podczas prelekcji zwrócono uczniom uwagę na szczególne zdolności i osiągnięcia osób z deficytami sensorycznymi i ruchowymi. Pokazano, że osoby niepełnosprawne pokonują bariery i udowadniają, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy.

            Z tej okazji przygotowano tematyczną gazetkę ścienną, na której zaprezentowano hasła promujące właściwe kontakty osób zdrowych z niepełnosprawnymi oraz prace plastyczne dzieci przedstawiające wspólne zabawy z dziećmi z niepełnosprawnymi.

            Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani. Traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.

            Jak napisała kiedyś znana aktorka filmowa i teatralna Anna Dymna: 

            „ (…) osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Szachowy sukces Marii Gałek

          • W dniu 2 grudnia 2023 roku w Kostomłotach Drugich odbył się Finał Wojewódzki Turnieju Szachowego dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

            W zawodach szachowych - rocznik 2009-2010 Publiczną Szkołę Podstawową w Łomnie reprezentowali uczniowie klasy VII. W kategorii dziewcząt - Maria Gałek oraz w kategorii chłopców: Jakub Kowalczyk i Wojciech Kubik.

            Znakomicie w turnieju wypadła Maria Gałek zdobywając zaszczytne trzecie miejsce w województwie świętokrzyskim. Jej determinacja i pasja do gry sprawiły, że potrafiła skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach na szachownicy, co zaowocowało zasłużonym miejscem na podium.

            Gratulujemy naszym utalentowanym szachistom oraz życzymy im dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności i reprezentowaniu szkoły na różnych arenach szachowych.

            Opiekunem zawodników był Mariusz Wójcicki.

          • Legenda o Smoku Wawelskim

          • W ostatni dzień listopada uczniowie klasy 1 Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie zostali zaproszeni na teatrzyk kukiełkowy. Na małej szkolnej scenie najpierw wysłuchali, a potem obejrzeli Legendę o Smoku Wawelskim. Za kurtyną, razem z kukiełkami ukryły się panie: Urszula Rokita, Sylwia Stajniak i Agnieszka Głuszek. Uczniowie z zaciekawieniem wpatrywali się w postacie, które zmieniały się na scenie. Duże emocje wywoływał smok, pożerający wszystko dookoła. Jednak po skończonym przedstawieniu ten sam straszny smok zaprosił pierwszaków do wspólnej zabawy. Nasze dzieci, jak dzielny szewczyk z legendy ruszyły za nim z tańcem. Okazało się, że smoka bardzo rozbolały zęby i dzieci doradziły mu, aby poszedł do dentysty. Tak więc, choć przekaz legendy był dość poważny i smutny, na koniec dzieci miały możliwość pożartowania ze smoka z bolącymi zębami.

            Na pierwszoklasistów czekała jeszcze jedna niespodzianka: książka autorstwa Justyny Bednarek pod tytułem „Wnuczka antykwariusza”, jako kolejna odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Jak mówi sama autorka, pisząc tą książkę czerpała inspiracje z własnych opowieści rodzinnych oraz opowieści przyjaciół i znajomych. Opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni. Książka jest opatrzona ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek.

            Cieszymy się, że przekazanie książek pierwszoklasistom było okazją do wspólnego spotkania i przygotowania bibliotecznego święta. Uczniowie klasy 1 niedawno byli pasowani na czytelników. Ich przygoda z książkami dopiero się zaczyna. Od niedawna bowiem mogą poczuć ich zapach, poznać książkowych przyjaciół, a może ruszyć w magiczną ucieczkę w przyszłość lub wieść  spokojne życie gdzieś z dala od rzeczywistości…. Możliwości jest wiele, wystarczy sięgnąć po książkę, która jest dla nas najbardziej atrakcyjna.

            Organizatorzy dziękują za pomoc pani Ewie Koprowskiej oraz uczniowi klasy 8 - Patrykowi Bzymkowi, który namalował zamek, będący główną częścią dekoracji.

            Opracowała: Agnieszka Głuszek

          • Zabawa andrzejkowa

          • W dniu 21 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Przebiegała w dwóch etapach. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, a atmosfera była pełna radości i zabawy. Jako pierwsi zabawom i wróżbom andrzejkowym poddały się grupy przedszkolne. Wspólny czas najmłodszym umilała animatorka- pani Jagoda Kowalska, która organizowała ciekawe zabawy taneczno- ruchowe. Wszyscy uczniowie tego dnia stawili się w murach naszej szkoły w kolorowych przebraniach. Na parkiecie można było spotkać postaci z bajek, wróżki, czarownice a także bohaterów filmowych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił nagrodzić najciekawszy kostium. Tytuł króla/ królowej i zwycięską koronę z rąk Pani Dyrektor otrzymali: Kaja Michalczak (klasa III), Anna Kalisz (klasa VI), Wiktor Pyrzyński (klasa II) i Antoni Piórczyk (klasa VII). Jury wyróżniło także dwie klasy, które wykazały się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także wspólne zabawy taneczne, które sprawiły dzieciom wiele radości. Dodatkową atrakcją były sesje zdjęciowe na specjalnie przygotowanej do tego ściance oraz na tle fotograficznym green screen. Każdy z uczniów mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie aby na dłużej zachować to wydarzenie w pamięci. Nie zabrakło także poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców. Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczestników i nauczycieli udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę i sprawić, że andrzejki dla dzieci stały się magicznym przeżyciem.


            Opracowali: Angelika Więcław, Magdalena Wójcicka- Ptak

            Zdjęcia: Angelika Więcław, Wojciech Kubik

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • W dniu 22.11.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka.

            Pani Dyrektor Joanna Latała serdecznie powitała licznie zgromadzonych rodziców oraz zaproszonego gościa- przewodniczącą Rady Rodziców panią Magdalenę Jarosz. Następnie najstarsze przedszkolaki- dzieci 6-letnie z grupy „Motylki” razem z wychowawczynią panią Małgorzatą Pytel, oraz 5- latki z grupy „Sówki” pod opieką pani Aleksandry Piekarz powitały swoich młodszych kolegów i koleżanki w gronie przedszkolaków.

            „Pszczółki” pod opieką pań: Ewy Sławek oraz Justyny Kozieł zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził liczne uśmiechy na twarzach wzruszonych rodziców. Zaśpiewały piosenki, recytowały wierszyki oraz zatańczyły w kole do piosenki zaśpiewanej przez starszaki. Kluczowym punktem uroczystości był moment pasowania, czyli symbolicznego położenia ołówka na ramieniu każdego malucha. Na zakończenie grupa „Motylki” oraz „Sówki” złożyła życzenia najmłodszym przedszkolakom oraz podarowała drobne upominki.

            Tego dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości, ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów na uroczystość pasowania oraz przygotowanie poczęstunku dla dzieci i Rodziców.

             

            Opracowanie: Ewa Sławek, Małgorzata Pytel, Aleksandra Piekarz, Angelika Więcław

          • Konkurs recytatorski „Idziemy do ZOO”

          • W czwartek 23 listopada 2023 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla klas młodszych. W tej edycji wszyscy uczniowie przygotowali do recytacji wiersze o zwierzętach egzotycznych, które możemy spotkać w zoo. Prezentacje wierszyków przeplatane były licznymi zabawami ruchowymi i naśladowczymi oraz śpiewem piosenek o zwierzętach z dżungli. Podczas zabaw dzieci prezentowały wykonane przez siebie maski zwierząt. Były one oceniane w poszczególnych klasach, a najlepsze zostały nagrodzone dyplomami, książeczkami do kolorowania i materiałami plastycznymi, które wręczyła dzieciom pani dyrektor Joanna Latała. Wśród masek wykonanych przez pierwszoklasistów komisji podobały się maski: Helenki Lesińskiej, Oliwii Nowak i Natalki Latały. Wyróżnienia otrzymali natomiast: Paulinka Dudzic, Kalina Piórczyk i Gabryś Ptak. Nagrody i dyplomy za maskę wręczone zostały także uczniom klasy II i III. Otrzymali je: Sebastian Kabała, Szymon Jarek i Julia Ćwik oraz Laura Lisicka, Amelia Sławska i Kaja Michalczak. Oczekując na wyniki konkursu recytatorskiego dzieci mogły pokolorować ulubione zwierzę. Czas zabaw w „szkolnym zoo” zakończyło wręczenie nagród książkowych i upominków dla najlepszych recytatorów. Wyniki w poszczególnych klasach są następujące:

            W klasie I

            Helenka Lesińska I miejsce,

            Natalka Latała II miejsce,

            Ania Saramak III miejsce.

            W klasie II

            Julia Ćwik I miejsce,

            Julia Linek II miejsce,

            Bartosz Linek III miejsce.

            W klasie III

            Kaja Michalczak I miejsce,

            Amelia Sławska II miejsce,

            Lena Kucmin III miejsce.

            Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca w poszczególnych klasach będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym.

            Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”.

            Opracowały: Barbara Bryła, Ewa Jeziorska, Urszula Rokita